BLACKBERRY

BlackBerrysmartfon wprowadzony w roku 1999, obsługujący wiadomości e-mail, rozmowy głosowe, wiadomości tekstowe (SMS), faksowanie przez internet, przeglądanie stron WWW oraz inne usługi informacyjne.
 BlackBerry jest produktem  kanadyjskiej firmy Research In  Motion. Urządzenia BlackBerry  przesyłają dane bezprzewodowo  poprzez sieci operatorów  telefonii komórkowych lub Wi-  Fi. BlackBerry przyczyniło się do  postępu na rynku urządzeń  mobilnych, jako pierwsze  koncentrując się na wiadomościach e-mail. Zastosowano tu po raz pierwszy metodę push e-mail pozwalającą na stałe połączenie terminala z serwerem BlackBerry i odbieranie poczty w czasie rzeczywistym. Tym co wyróżnia BlackBerry, jest system operacyjny BlackBerry OS [1] niestosowany przez innych producentów i nieco spartański, jeśli chodzi o rozrywkę, ale przede wszystkim BIS (BlackBerry Internet Service) lub - dla klientów biznesowych - BES (BlackBerry Enterprise Server) - płatne usługi pozwalające korzystać z e-maila oraz (u niektórych operatorów za większą opłatą) dające nielimitowany dostęp do internetu.
Terminale Blackberry działają w większości światowych systemów GSM. Warunkiem pełnej funkcjonalności terminala BlackBerry jest włączona usługa BlackBerry u usługodawcy, czyli operatora telefonii komórkowej. Dzięki niej użytkownik może pobierać i wysyłać dane za pomocą bezpiecznego APN (punktu dostępowego) blackberry.net. Dzięki temu ściąganie poczty nie jest inicjowane przez użytkownika, ale maile „wypychane” są przez serwer i przychodzą na urządzenie samoczynnie, a ich obsługa jest taka sama jak obsługa SMS-ów. Usługa BlackBerry pozwala też na przeglądanie stron WWW i WAP (blackberry internet service tylko WAP) oraz odbieranie wiadomości MMS. Bez włączonej usługi BlackBerry telefon może służyć jedynie do dzwonienia i pisania SMS-ów (da się to wszystko ominąć, np. by korzystać z internetu wystarczy zainstalować inną przeglądarkę). Urządzenie posiada certyfikat bezpieczeństwa NATO RESTRICTED. Telefony BlackBerry nie mają wbudowanej funkcji zwykłego radia. Użytkownicy tej marki muszą zadowolić się jedynie muzyką płynącą z radia internetowego. Wiąże się to jednak z szybszym zużyciem baterii i transferu danych. Przy intensywnym pobieraniu danych przez sieć 3G operatora mocno nagrzewa się również tylna część obudowy telefonu.